Érdekes kísérlet - meglepő eredmény

Mondanám hogy engem meglepett - de annyira nagyon azért nem; sok mítoszt megdönthet ez a pár perces videó:
    Kommentek száma - 44
  • 44.

    Ah, mekknyugottam, én is fellépek rendszeresen, pl. lépcsőre, kocsim platójára, stb., de olyankor nincs nálam hangszer. ☺
    Vigyázok az imidzsemre. Kocsmában sem iszok alkoholt. :-0

  • 43.

    Molo, otthon nem számít. Én fellépő zenészek között láttam ilyet sajnos.

  • 42.

    Molo nem próbáltad még a lábaddal? Hátha úgy jobb a sound. ☺

  • 41.

    ˝Nem egy olyan embert láttam már, akinek bármilyen setup szarul szólt a kezében.˝ - te hol láttál engem gitározni? :-/

  • 40.

    Lorand! nem tudom. modern metalhoz milyen hangszórót használnak? :D

  • 39.

    Keve
    Nyilván a teljes rendszert kell nézni, amiben a gitár, vagy annak részegységei csak egy-egy elemet, részt képeznek a többiekkel együtt, amik az elektromos gitárhang megszólalásához szükségesek. Hogy a teljes vonalban ezek közül a hangszóró és a láda milyen hangsúlyt kap, szerintem is jelentős. Én például 12collosnál kisebb átmérőjű hangszórót nem tekintek gitárhangszórónak, és leginkább a 4x12-es ládát preferálom még szobában is, ahol csak kis hangerőt használhatok. Erősítőnél nyilván örök vitatéma hogy a csöves, vagy a tranzisztoros -e a jobb. De mondok egy sokkal egyszerűbb dolgot: A pengető anyaga és vastagsága, alakja, valamint a húrok milyensége is jelentős hangzásbeli különbséget eredményez. Ezért nem értem, hogy például vásárláskor miért nem vesszük figyelembe mindezeket.
    (Nem fogok megváltozni. Szeretem a sarkalatos fogalmazást, de nem akarok bántani ezzel senkit sem!)

  • 38.

    A ˝jattban van a sound˝ mondásban is van azért valami, de ami egyértelműen biztos, hogy olyan van, hogy nincs a ˝jattban sound˝. Nem egy olyan embert láttam már, akinek bármilyen setup szarul szólt a kezében.

  • 37.

    Keve, egy Fender Twin Reverbbol milyen hangszoroval hozok ki modern metal-hoz melto high gain szandot? :^)

  • 36.

    ADAK! Ez szélsőséges sarkítás. Nyilván a ruszki gitár technikailag rosszabb minőségű, mint a mai gitárod és Brian May red Special-ja sincs sehol Steve Vai Superstratjához képest játszhatóság szempontjából.
    Ugyanakkor a legjelentősebb hatással az ELEKTROMOS gitár szandjára a hangszóró és gitárláda (együtt) van.

  • 35.

    szbsz
    A gitár nyaka van a kézben és nem a ˝szand˝! Aztán van a hangszedő, a gitár fája, konstrukciója, a zsinór, a pengető, a pedálok, az erősítő, a terem, ahol hallgatod, vagy a fülhallgató., stb. Leginkább ezek befolyásolják, vagy határozzák meg a hangzást. De ha a gitár fos, akkor a legtechnikásabb virtuózok sem sem tudnak kicsikarni belőle normális hangzást! Ha a kezemben a ˝szand˝ lenne, még ma is a héthúros ruszki gitárt nyüstölném!

  • 34.

    ADAK
    2024.05.05. 19:03:42 : ha a szand a kézben van, akkor ezeknek a videóknak csak az az értelme, hogy azt mutassa meg, hogy az ő kezükben az adott gitár hogyan szólal meg, arról, hogy pld. nálam milyen szand fog ˝megszületni˝, arról nem tud(hat) semmit,

    szerkesztés: persze az is lehet, hogy azt mutatja meg, hogy az ő kezükben nincs meg a szand, bármennyire is elképesztően brutális gitárosok, és persze ez a többségre (az átlagemberre) is igaz, hiszen minden hangszer másképpen szólal meg a kezükben,
    persze, ez a jobb, és nem az, hogy teljesen mindegy hogy ˝min is játszol˝, és nem az van, hogy csak ˝1 féle hangot˝ tudsz megszólaltatni, amit persze más meg nem tud...

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 33.

    A gitárok minőségi összehasonlításához Kóródi Tamás és Dandó Zolika videói is igen hasznosak. Például:


    De nézzétek a többi videót is!

  • 32.

    Nem kell sokat kagylózni ahhoz, hogy eldőljön: A Fender és a hozzá tartozó cucc bőven veri a Squiert és az erősítőjét. (Bonamassa pedig erre a kis időre levehette volna a fejéről a gibsonos sapecot!)

  • 31.

    Joe Bonamassa Plays Hendrix`s ˝Band of Gypsys˝ Rig: For Real & For Less

  • 30.

    Talált. Orpheus volt az első gitárom úgy 40 évvel ezelőtt, vagy 4-5 évig nyüstöltem. Azóta sem találtam szarabbat igaz, nem is kerestem. ☺
    Utána lett egy noname, talán román gyártású dreadnoughtom, és úgy érezhettem egy darabig, mintha tudnék gitározni. És az tényleg ˝mester˝ hangszer volt - nekem. Majdnem egy havi fizumba került `88-ban. Mondjuk elég kicsi fizetésem volt.

  • 29.

    Hát, ha volt a kezedben pl. Orpheus gitár, akkor szinte bármi az.

  • 28.

    Jé, akkor van két mesterhangszerem!

  • 27.

    Azok az olcsó hangszerek, amiket ma lenézően piszkálgatnak, meg uszadékfáznak egyesek a hangszerboltok kínálatában, mind egyedi mesterhangszerek a 70-es és 80-as évek KGST hangszereihez képest.

  • 26.

    Pont nem szorul háttérbe a minőség, csak szélesedik a választék, aminek előnye, hogy viszonylag minőségi hangszerekhez juthat bárki, hátránya viszont, hogy valóban túl nagy tömegű hangszer készül, valamint a felső kategóriás hangszerek ára az egekbe megy.
    Viszont ez pont a topikindító szösszenetet cáfolja, hiszen, ha nem számít az anyag stb., mi a fenének vegyen az ember Fendert, ha a HB ugyanolyan jó?

  • 25.

    ADAK: mindig is felülmúlta, csak nem volt sem tömegtermelés sem az embereknek erre pénze + a reklámok sem istenítették a mindenek feletti fogyasztást. De az ember sosem volt visszafogott és ésszerű. Mondjuk én is ember vagyok, van is x gitárom, a b és c cuccom. De minek…

  • 24.

    A fogyasztói társadalomban a minőség háttérbe szorul. A használati cikkek, -autó, háztartási gépek, stb. - esetében mindez jól érzékelhető. A gitárgyártás is túlméretezett a világon. Szinte elborzadok, amikor hangszerboltokban járva százával találom szemben magam mindenféle úgynevezett alsókategóriás hangszerrel. Legtöbbször arra gondolok, ha ezek felelegessé válnak, nem is kerülnek vissza a reciklikus rendszer keretén belül egy újrahasznosítási folyamatba!
    Egyátalán: - Nincs értelme környezetvédelemről, a globális felmelegedésről beszélni mindaddig, amíg a közgazdasági, piaci szemlélet meg nem változik...
    A vásárlóközönség erre teljesen érzéketlen, mert manapság a materiális javak birtoklási vágya felülírja az ésszerű gondolkodást.

  • 23.

    Nem akarom a vitát fokozni de ha az igaz lenne ami a videóban van a telecaster a strat és mondjuk az Ibanez és a Yamaha mind egyformán szólna.

  • 22.

    Az igazi vita ott kezdődne ha mérnénk, ha vaktesztben folytatódna, de minek, mert a hangszert zenélésre igyekszünk használni és akkor az van, amiről `justplay` írt.

  • 21.

    Igen, vélhetően a rezonancia/megmunkálhatóság dolgozott az Öregben, meg valamelyest a hagyományok. Amúgy a gitáros érdekes fajta, a Gibson LP pl. (szerintem) sem nem praktikus, sem nem tökéletes (jó nehéz és könnyen törik a feje), aztán sokan meg vannak vadulva érte és páran elképesztő dolgokat hoznak ki belőle:-D

  • 20.

    Fuzzer: Leo nem tudott gitározni, de folyamatosan konzultált zenészekkel, azért is olyan a Tele és a Strato, hogy nem nagyon lehet belekötni, meg tartják is a formát rendesen. Anyag szempontjából valóban volt az ˝ami olcsó, és mi könnyen elérhető˝, de azért mégiscsak a fenyő, kőris, juhar stb. voltak a hangszerfák, amiket használt.

  • 19.

    Ami leginkább számít egy hangszerrel kapcsolatban, hogy a zenész hogyan kötődik/kapcsolódik a hangszeréhez, mire inspirálja, inspirálja-e egyáltalán. Ez viszont mindenkinél máshogy működik. Van akit az inspirál, hogy egy baromi drága hangszeren játszik, van akit az, hogy egy gyönyörű hangszeren, van akit az, hogy egy ritka hangszeren, vagy egy wc deszkából készített gitáron, és van akit a technikai fejlettség, és olyan is van, aki csak olcsó hangszeren érzi jól magát vagy csak aranyszínűn. Ezek mind valid dolgok, egyik se jobb a másiknál. És ha innen nézzük, teljesen mindegy, hogy igaz-e a videó vagy sem, mert minden számít és egyszerre semmi sem. Sok volt a kaja, kihozta belőlem a filozófust a kóma :)

  • 18.

    Állítólag Leo Fender mondta (aki szintén állítólag félig süket volt és sosem tanult meg gitározni), hogy abból csinált gitárt, ami elérhető volt és meg tudta munkálni. Ehhez képest én is úgy érzem sokszor, hogy számít a fa (de a zenéhez süket vagyok és évtizedek óta nem tanultam meg gitározni), mindenesetre színpadra könnyebb felvinni a gitárt, mint azt a két böhöm nagy munkapadot, sőt csajozni is könnyebb vele. Asszem.

  • 17.

    Talpi! Sok hazai és külföldi kutatás foglalkozik a gitárhoz, gitározáshoz kapcsolódó kérdésekkel. Nálunk, a mindenhez értők országában persze teljesen fölösleges ezekre hivatkozni. Itt minden olyan, csak más...

  • 16.

    ADAK ismerem egyszer már én is megosztottam.
    Sz@rt sem ér mert nem kapott like-ot sem ☺
    A videót meg nem kell olvasni se!

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 15.

    last.hit.bme.hu
    Érdekes tudományos munka. Elég az összefoglalót olvasni. Tanulságos. (Aki nem hisz a tudományban, inkább ne tanulmányozza!)

  • 14.

    Keve
    2024.05.02. 20:52:57:
    a Szent Jobb is egy híres gitárosé, de valaki kilopta a pengetőt a kezéből, ezért nem látni azt a körmeneten.

  • 13.

    Totyasrác! Mindenki azt gondol, amit akar, tedd te is! Sőt, mindenkinek igaza van. Biztos, hogy ez a teória akusztikus hangszerekre nem érvényes.

    Csupán annyit fűznék, hogy Brian May technikusa (Pete Malandrone) elmondta egyszer, hogy Eddie Van Halen játszott Brian May rigjén és úgy szólt, mint...
    Eddie Van Halen. Kézben a szand.

  • 12.

    Mostanában már kizárólag gitár driftek mennek, mert mindig elcsúszik valahová valamelyik ujjam. Ezért főleg a modális skálák mennek jobban.

  • 11.

    Gondolom drift versenyeken indulsz és nyersz

  • 10.

    Talpi ˝Driftwood guitar˝ lesz a neve, és fiktív vállalkozás keretében fog készülni!

  • 9.

    ADAK uszadékfából mit készítesz kínai gitárt? ☺

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 8.

    Nemrég húztam ki egy nagy farönköt a Dunából. Ha kiszárad, megmunkálom, gitár lesz belőle.

  • 7.

    Jaj, megint kezdődik! Úgy örülök, hogy újabb és újabb zenészek fedezik fel ezt a videót. Annak már nem annyira örülök, hogy el is hiszik. Most előre is elnézést kérek, amiért belegyalogolok sokak önérzetébe, de elöljáróban megjegyzem, hogy nem szándékom senkit bántani. A véleményem azonban az, hogy általában azok szoktak ezzel a videóval egyetérteni, akinek nincs sok tapasztalata fizikai hangszerekkel. Távol álljon tőlem, hogy magas lóról beszéljek, de szerencsés vagyok, hogy mind saját cuccaim, mind jóbarátaim által rengeteg gitárt, hangszedőt, erősítőt próbálhattam ki. Volt többször is ugyanolyan típusú gitárom, más hangszedőkkel, és ugyanazt a hangszedőt is kipróbálhattam más-más gitárban. Általában igyekeztem próba közben betartani a kísérletezés egyik alapszabályát, azaz ilyenkor nem volt más változó a rendszerben. Az eredmények számomra egyértelműen mindig azt hozták, hogy a fa rezgése igenis fontos része a hangnak. Szerintem az ilyenkor szokásos százalékos arányú becsléseket felejtsük el, azt én hülyeségnek tartom. (pl. suliban a bukás, és a boldog 2-es között is csak egy pont különbség szokott lenni...) Befejezve az okfejtést, az egyik legmeglepőbb konklúzió számomra az volt, hogy két azonos típusú, évjáratú, és felszereltségű gitár között is van eltérés a hangkarakterben, és ezek nem frissen rügyező fából készült alsókategóriás távolkeleti gitárok, hanem 23 éves amerikai hangszerek. A modellezős kütyüs témát most szándékosan nem is feszegetném, de azzal kapcsolatban is megvan az álláspontom. Bocsi az okoskodó okfejtésért, de sajnos ez a téma mindig visszatér, és nekem kicsit talán ˝vörös posztó˝. :)

  • 6.

    Kb fél éve, vagy egy.
    Torkok voltak elharapva, vértengerben fürödtünk, hívők és tagadók.

  • 5.

    @Koriander: mikor volt kitárgyalva, lemaradtam róla? Már én is be akartam posztolni. Teljesen egyetértek gyerekkel. A hangszergyártók pont olyan maffia mint a gyógyszergyártók. A modellezős kütyükkel meg már akármin játszhatsz, olyan hangja lesz amilyet letöltesz hozzá.

  • 4.

    Megdönthetne, de nem dönt.

  • 3.

    Már volt, kitárgyaltuk

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 2.

    Dobom is ki a gityoim testet meg nyakat.

  • 1.

    Nem igaz!!! csak a nézettségét növeli ☺

GS Aktív